Ingyenes szállítás Foxpost csomagautomatába már 25 000 Ft feletti rendelés esetén!

Kérdésed van? Hívj minket! +36-20/316-1851

Blog
Tánczos Attila
2024.06.29 17:22

Verjus: az elfeledett kincs a konyhában

Verjus: az elfeledett kincs a konyhában

A verjus, vagy ahogy a franciák mondják, "vert jus" (zöld lé), egy olyan különleges alapanyag, amely az utóbbi években újra felfedezésre került a modern gasztronómiában. Az elnevezés önmagáért beszél: a verjus zöld, éretlen szőlőből készült lé, amely számos izgalmas kulináris lehetőséget kínál.

Nálunk is hozzá tudsz jutni: Pálffy Verjus

Mi is az a verjus?

A verjus az éretlen szőlő kipréselésével nyert savanykás, de nem erjesztett lé. Leggyakrabban fehér szőlőből készítik, de létezik vörös szőlőből készített változata is. Az ital frissítő és enyhén savas ízvilága kiválóan alkalmas különféle ételek ízesítésére, hasonlóan a citromléhez vagy az ecethez, de annál sokkal finomabb és kevésbé agresszív. 1:9 arányú hígításban szódával fröccsnek is kiváló frissítő lehet.

Történelmi áttekintés

A verjus használata több évszázados múltra tekint vissza, különösen a középkori és a reneszánsz konyhaművészetben volt népszerű. Az európai szakácskönyvekben gyakran találkozhatunk vele, ahol húsételek, mártások és saláták ízesítésére használták. A középkori szakácsok nagyra értékelték savanykás ízét, amely kellemesen kiemelte az ételek ízét anélkül, hogy elnyomta volna azokat.

Miért érdemes verjust használni?

A verjus egyedi ízprofiljának köszönhetően számos előnnyel bír a konyhában:

Kíméletes savforrás: míg a citromlé és az ecet erős savassággal bír, a verjus lágyabb savas ízt kölcsönöz az ételeknek, anélkül, hogy túlságosan dominálna.

Egészséges: a verjus-nek kedvező élettani hatása is van, a benne lévő polifenolok ugyanis védenek a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és gátolhatják a daganatok kialakulását is.

Sokoldalúság: használható marinádokban, mártásokban, salátaöntetekben, de akár desszertekben is. A verjus különösen jól passzol gyümölcsös desszertekhez, ahol finom savassága tökéletes egyensúlyt teremt.

Hogyan készül a verjus?

A verjus előállításához a szőlőt nagyon korán, július végén vagy augusztus elején szüretelik. A szőlőszemeket bogyózzák és kipréselik, majd a levet palackozzák, és azonnal fogyaszthatóvá válik. Mivel nem tartalmaz alkoholt, amely természetes tartósítószerként szolgálna, a tartósságát pasztőrözéssel vagy kémiai módszerekkel biztosítják, így körülbelül egy évig eltartható.

Verjus a modern konyhában

A verjus újbóli népszerűségre tett szert a modern gasztronómiában, köszönhetően a séfek kreatív felhasználásának. Számos neves étterem használja különleges ízvilágának kiaknázására. Például egy friss salátaöntethez keverve, vagy egy finom halételhez mártásként alkalmazva, a verjus kiválóan kiemeli az ételek természetes ízét.

Receptek verjus felhasználásával

Verjusos vinaigrette:

  • 3 evőkanál verjus
  • 1 evőkanál méz
  • 1 teáskanál dijoni mustár
  • 1/4 csésze extra szűz olívaolaj
  • Só és bors ízlés szerint

Az összetevőket alaposan keverjük össze, majd használjuk salátákhoz vagy grillezett zöldségekhez.

Verjusban pácolt csirkemell:

  • 1/2 csésze verjus
  • 1/4 csésze olívaolaj
  • 2 gerezd fokhagyma, zúzva
  • 1 teáskanál friss rozmaring, aprítva
  • Só és bors ízlés szerint

A csirkemellet pácoljuk a verjusos keverékben legalább 2 órán át, majd süssük meg grillen vagy serpenyőben.

Nálunk hozzá tudsz jutni:

Pálffy VerjusPálffy Verjus